Ми тиснули на поліцію, вони не хотіли нічого робити

Місто-супутник Львова – 20-тисячні Винники – стали першим містом в Україні, де припинили свою діяльність усі салони ігрових автоматів. Це було б неможливим без місцевих активістів і учасників АТО, які просто змусили поліцію закрити нелегальні азартні точки.

Очікувано, що люди, які отримують доходи з нелегального грального бізнесу, не змиряться просто так з втратою навіть такого невеличкого міста. Тим більше, що Винники можуть стати прикладом розв’язання цієї проблеми і в інших містах.

Сьогодні в нашій студії Володимир Квурт – міський голова Винників, і Юрій Солиган – учасник АТО, один з ініціаторів закриття грального бізнесу у Винниках.

Добрий вечір, панове. Для початку пропоную переглянути коротенький сюжет, який підготували наші журналісти по ситуації у Винниках.

***

Догралися: у Винниках після спільних рейдів активістів та ветеранів АТО призупинили роботу три заклади так званої Національної лотереї. Місцеві тут активно протринькували гроші, а не так давно учасник бойових дій примудрився програти виділену йому земельну ділянку.

Юрій Солиган (активіст): «Він сидів, вони йому там пропонували алкогольні напої, і він десь в стані алкогольного сп’яніння написав розписку, що після того, як він тут програє певну суму… Вони йому дали кредит на ту суму, він її програв – і, однозначно, після того переписав на них ту ділянку».

Як насправді працюють такі заклади, активісти зафіксували на приховану камеру.

Працівниця закладу (частує гравців): «По разу можна».

Чоловік: «Це алкоголь, так?»

– Так.

– Дякую, Дякую.

Досвідчені гравці розповідають, що зазвичай ігроманів підігрівають не лише алкоголем, а й еротикою.

Богдан Кузьма (активіст): «Чим більше грошей програєш, тим більше наливають – скажемо так. Щоб налили, треба починати грати від 200 гривень – і налиють, і сигарету дадуть, кава, чай, любе. Тут такий був момент, що коли вони тільки відкрились, тут був стриптиз, кожної п’ятниці в шостій годині вечора».

Однак щойно прибули поліцейські, політика закладу змінилася.

Поліцейський: «Алкоголь наливаєте?»

Працівниця закладу: «Ми не наливаємо».

– Не наливаєте? А в нас є знято, як ви наливали».

Поліцейські опломбували заклади і відкрили кримінальне провадження за статтею про гральний бізнес. Усі відеоматеріали активісти передали правоохоронцям. Тепер кажуть, що після рейду до них уже телефонували невідомі. Спершу погрожували, потім пропонували домовитися за гроші.

***

Отже, дивіться. Наскільки я розумію, у Винниках, як і у всіх решта містах, напевно, не перший рік функціонують такі заклади. Юрію, скажіть, що стало поштовхом для дій для того, щоби ви почали робити те, що почали?

Юрій Солиган: Ви знаєте, насправді, взагалі, боротьба із гральним бізнесом в Винниках іде від першого дня їхнього відкриття. Просто до цього рейду вона йшла в такій площині: запити в правоохоронні органи – дочекалися відповіді – зробили повторний, бо є прецедент – знову дочекалися відповіді. Вже коли це дійшло до того, що просто правоохоронні органи не могли нічого зробити, тільки відписували нам папери, що «там все гаразд, все згідно з Конституцією України, пункту такого-то, вони мають право здійснювати діяльність», а скарги місцевих жителів збільшувалися – то ми вирішили якраз діяти таким чином.

Чи це якось було узгоджено з міською владою?

Володимир Квурт: Ну дивіться, це все корелюється як позиція громади. Перше. Гральний бізнес у Винниках функціонував майже два роки. Фактично від першого дня (пан Юрій це чітко констатує) були звернення і мешканців, і громади. Чому? Люди ж бачать, на відміну від багатьох правоохоронців чи багатьох законодавців, що це таке і що криється за цими темними вікнами.

Ви, як мер – що робили?

Володимир Квурт: Безперечно, ми повинні діяти виключно по процедурі. Перше – це звернення. Зрештою, останнє звернення було прийняте на сесії Винниківської міськради, де ми запропонували вирішення цього питання. Бо насправді ці горе-бізнесмени користуються діркою в законодавстві. В законі про заборону грального бізнесу є право використовувати електронні лотереї. Оця так звана електронна лотерея – це те, що спостерігали сьогодні по коротких кадрах. Ніщо інше, як «однорукий бандит», просто замість ручки – кнопка. І, відповідно, вони, використовуючи цю дірку, відписують, що все законно, все правильно. Насправді це йде гра на гроші. Людям видається карточка, на карточку зараховуються гроші. Людина програє або отримує виграш, але, як правило, залишається ні з чим.

Я так розумію, там готівка ходить, так? Ви кажете, що ви прийняли звернення на сесії. От звернення до кого – до Верховної Ради?

Володимир Квурт: Звернення стосувалося Верховної Ради, звернення стосувалося міністра внутрішніх справ, звернення стосувалося тих контролюючих органів, які причетні або можуть виступити ініціаторами прийняття таких змін в законодавстві.

Але, як правило, такі звернення – це в нікуди. І лише такі якісь конкретні дії, я так розумію..?

Володимир Квурт: Виглядає, що так. Виглядає, що дійсно ніхто не хотів зауважувати – напевно, як і в багатьох інших містах. Хоча на днях і розмова, позиція мерів інших міст… Ми ж зустрічаємося на Асоціації міст, і ми проговорюємо. Насправді це обурює, що громада не може заявити свою позицію. Тобто громада може вирішити, бажаний цей бізнес чи не бажаний. Якщо цей бізнес шкодить, якщо ти бачиш, що там пропадають діти, якщо ти бачиш, що там розпивають просто алкогольні напої з ранку до вечора, що заклад працює без будь-яких погоджень круглодобово, і ніхто не хоче з цим нічого робити – отоді появляється ініціатива громади.

Ну, тут питання скоріше законності функціонування такого бізнесу. Я хотів би зрозуміти: поліція закрила, прийняла рішення. От поліція закрила після того, як ви показали ці докази, що ведеться гра на гроші, що продають алкоголь – так? Вони раніше цього не бачили?

Юрій Солиган: Вони раніше цього не бачили. Але навіть коли вони побачили такі вже кричущі факти того, що відбувається, вони не хотіли приймати таку позицію, як взагалі вести якесь розслідування. Вони не хотіли говорити навіть про опечатування. Вони зверталися на сторону закону, що от в нас нема таких повноважень. Це вже тиск був здійсненний з нашої сторони на поліцію – що ви ж органи правопорядку – от ваша відписка, що тут нічого не відбувається; ось вам відеодоказ того, що тут дійсно відбувається. Чому така байдужість?

Ви, фактично, змусили поліцію закрити?

Юрій Солиган: Це вже, розумієте, така робота органів поліції. Я досконало не знаю, яка їхня функція в таких випадках.

Володимир Квурт: Тут активісти навели докази того, що дані заклади працюють поза законом. І, відповідно, правоохоронці вже не мали іншого виходу, як зупинити ці правопорушення й опломбувати дані приміщення. Зараз відкрито кримінальне провадження.

А раніше ви зверталися по цих же закладах?

Володимир Квурт: Ну, звичайно. Дивіться, йде перевірка. На сьогоднішній день працює мораторій на проведення перевірок – перше. Друге – як правило, ці бізнесмени мають хороших покровителів і інформаторів серед правоохоронців. Їх попереджають, що до вас іде якийсь певний перевіряючий. Відповідно, звичайно, в цей період ні алкоголю, ні так званих азартних ігор не виникає. Тобто люди сидять чемно й імітують, що вони просто бавляться, просто платять за ігровий час і бавляться на комп’ютері. Але насправді ви ж бачили, що це таке.

Що відбувалося після того? От закрили. Наскільки я розумію, все тільки починається. Що відбувалося далі?

Юрій Солиган: Дальше йдуть слідчі дії, дальше проводилася перевірка з вилученням стимуляторів правоохоронними органами з даних клубів, і дальше йдуть слідчі дії. Безпосередньо що в нас відбувається, як активістів?

Ну, ми в сюжеті чули, що лунали погрози.

Юрій Солиган: Я думаю, що це швидше така позиція їхня. Спочатку це було – залякати, потім – підкупити, пізніше десь-якось домовитися, пізніше десь-якось маніпулювати тим, що «ви московський патріархат, тому що ви робите це в свято». Пізніше «ви належите до якоїсь політичної сили, бо на носі вибори». Наразі ті погрози, Богу дякувати, не закінчилися нічим.

Можете сказати, хто і як погрожував?

Юрій Солиган: Я, звичайно, можу сказати, хто і як погрожував. Але є певна солідарність, і я поважаю ще слово честі. Наразі візьму паузу.

Хотів, щоби пояснили нашим глядачам, що означає «я поважаю слово честі». Вам погрожують?

Юрій Солиган: Нам погрожують, так. Але безпосередньо бравши участь у цих всіх рейдах, є багато питань без відповідей. Що зі сторони правоохоронних органів, що зі сторони дивних людей. Тому на сьогоднішній день якраз така наша позиція – що ми візьмемо витримку. До вирішення зобов’язань що тієї сторони, що тієї сторони.

Тобто навіть у випадку погроз на вашу адресу ви не вважаєте за потрібне звертатися до поліції? У зв’язку з цією бездіяльністю.

Юрій Солиган: Спочатку поліція має довести, що вона дійсно має намір боротися з такими закладами. Я – учасник Революції гідності, де не дуже поліція, грубо кажучи, ставилася лояльно саме до українського народу. Я учасник АТО, де, безпосередньо, теж було дуже багато несправедливих речей зі сторони поліції.

Я розумію, але після Революції гідності поліція змінилася, в нас і міністр новий, новий очільник обласної поліції.

Юрій Солиган: Звичайно, але ми хочемо, щоби поліція на ділі цього разу довела свою позицію.

Я зрозумів – ви не хочете говорити про погрози. Чи вам як посадовцю (бо ви підтримуєте дії цих активістів) приходили якісь погрози?

Володимир Квурт: Та не якби, а дійсно підтримую – перше.

Я розумію.

Володимир Квурт: Друге. Ми спілкувалися і говорили з хлопцями, і ми сьогодні стоїмо на засадах. Наша задача – не вибути з протистояння на місці, можливо, між хлопцями, які пройшли АТО, можливо, між місцевими правоохоронцями – а навпаки. Тобто ми ж всі в розмовах розуміємо, що це зло.

Але хтось на цьому заробляє.

Володимир Квурт: Звичайно, наробляється – в тому числі наші сусіди. Але давайте так: сьогодні в Україні досить непростий час. Будувати лінію розмежування між людьми ми не хочемо. Ми хочемо побудувати лінію розмежування між цим бізнесом і нашими містами.

Тому ми сьогодні закликаємо навпаки: панове, давайте звернемо увагу не тільки на Винники. Давайте подивимося, що відбувається у Львові. Давайте подивимося, що робиться в Києві. Якщо хтось готовий підтримати ініціативу активістів і веде київських АТОшників – будь ласка. Зайдіть, зробіть фотографію в тому салоні, який біля вашого будинку, викладіть це в інтернеті, покажіть дату, зверніть увагу, що саме робиться, щоби спільнота побачила насправді, що таке гральні салони, які працюють під вивіскою «Національної лотереї». Бо тоді, можливо, законодавчо буде простіше прийняти рішення.

Ми звертаємося сьогодні (знову ж таки, звернулися) і до міністра внутрішніх справ пана Авакова з тим, щоб він взяв під особистий контроль розслідування справи, яка відкрита саме по Винниках.

А ви знаєте, що саме пана Авакова журналісти-рослідувачі пов’язують із так званим «дахуванням» цього грального бізнесу в Україні?

Володимир Квурт: Справа в тому, що гральний бізнес в Україні, який поборов ряд судів, зареєстрований на власників, які не мають відношення до українців. Тобто це офшорні компанії, які мають опосередкованих власників. Так, сьогодні багато говорять, що нібито має відношення міністр внутрішніх справ, що нібито до цього причетна прокуратура, що нібито до цього причетні інші високопосадовці.

Ми даємо їм шанс відповісти, що це не так. Ми даємо їм шанс сказати, що бізнес, який порушує закони України, не може працювати під прикриттям – а тим більше, з благословення поліції. Тому це хороший приклад. І те, що сьогодні вибори, – теж хороша річ. Я хотів би почути від кандидатів в президенти їхнє відношення до цих речей. Я хотів би почути від тих політичних сил, які мають свої представників у Верховній Раді, ініціативу зареєструвати законопроект. Дірка відома.

Чекайте, а ви от знаєте кінцевих бенефіціаріїв? Українська національна лотерея.

Володимир Квурт: Там якісь прізвища неукраїнського походження.

Зрозуміло – це кіпріоти. Але, знову ж таки, українські журналісти-розслідувачі прямо називають, що це Третьяков, Олександр Третьяков – депутат від БПП. Ви, між іншим, теж, я так розумію, представник цієї партії?

Володимир Квурт: Я не є представник БПП – я йшов на вибори за підтримки Блоку Петра Порошенка. Але я прекрасно розумію, що в кожній політичній силі, напевно, є люди, які працюють на благо України, а є ті, які піклуються лише про власний інтерес.

Є і в «Народному фронті».

Володимир Квурт: Я думаю, що вони є і в «Самопомочі», вони є в «Народному контролі».

Гральний бізнес?

Володимир Квурт: Можливо, не про гральний бізнес ми говоримо, а про ті речі, вчинки, які, напевно, не зовсім личать народному обранцю.

Тобто на вас безпосередньо тиску як на мера…

Володимир Квурт: До мене ніхто не підходив, до мене ніхто не телефонував. Я мав розмову з керівником райвідділу поліції паном Романом Макогоном. Навпаки, він висловив свою солідарність тому, що відбулося. Відповідно, пообіцяв, що візьме на особистий контроль з свого боку. Але я прекрасно розумію, що навіть рівень керівника районного відділку поліції, напевно, не зовсім той, який може забезпечити – якщо ви говорите і дійсно насправді є так, що покривають цей бізнес високопосадовці значно вищого рангу.

Чи якось висловлювався з цього приводу, можливо, очільник обласної поліції?

Володимир Квурт: Я думаю, що це питання до журналістів, напевно. І в своїх розслідуваннях ви мали б запитати і представників обласної поліції, а можливо, і представників прокуратури, стосовно їхнього відношення до даної ситуації.

При нагоді запитаємо. Але дивіться, власне, що з точки зору чинного законодавства, в принципі, ці лотереї мають право функціонувати. От як ви збираєтеся контролювати? Ви ж не можете щоразу робити якісь рейди, перевіряти такими таємними способами… Завтра у вас в місті хтось каже: «Я хочу відкрити лотерею, я маю право».

Володимир Квурт: Тому ми і говоримо, перше: дати місцевим громадам повноваження, коли можна визначатися стосовно бажаного чи небажаного бізнесу. Таку ініціативу підтримують, допустимо, на сьогоднішній день і міський голова Києва, цю ініціатива підтримує міський голова Дніпра. Я думаю, що міські голови інших великих міст могли б стати ініціаторами внесення таких змін в законодавство.

Але наскільки це законно буде? Бо комусь може не подобатися бізнес…

Володимир Квурт: Алкогольний. Або комусь може не подобатися тютюновий бізнес.

Так.

Володимир Квурт: Але я вважаю, що, напевно, є право громади визначитися, чи це їм підходить.

А яким чином громада може визначитися? Місцеві референдуми в нас…

Володимир Квурт: Ну, так закон про місцевий референдум. Чомусь Швейцарія може використовувати референдум прямої дії, коли після голосування не потребує погоджень, узгоджень, підписів. Люди проголосували – відповідно, це як закон до виконання.

Ну, було б чудово…

Юрій Солиган: Ми є країна, яка тільки починає розвиватися, яка тільки починає набувати те обличчя, яке вона хоче. Я думаю, що така думка має право на життя, і така нація має мати право бути почутою.

Скажіть, Юрію, ми тут, власне, згадували Львів, і щоб взагалі ці події у Винниках стали якимось поштовхом, каменем, який зрушить цю ситуацію. У Львові є, за останніми даними на січень, 179 таких точок. Ваші колеги (ви ж, очевидно, спілкуєтеся і з львівськими активістами, учасниками АТО) чи висловлювали наміри, бажання перенести цей досвід до Львова?

Юрій Солиган: Звичайно, висловлювали. Тільки висловлювали в такому форматі, що наразі ми не готові то зробити. Якщо хтось нам запропонує робити все самостійно, хвалячи нас, які ми хороші і порядні люди – ну то, звичайно, ми на таке не погодимося. Якщо це буде ініційовано самими ними – однозначно, ми їх підтримаємо.

Але вже по даному прикладу хотів би звернутися до громади місцевої, яка мала би вже по даній ситуації зробити якийсь свій внесок до тої справи. Розумієте, можливо, якось органам поліції провести якісь рейди.

Володимир Квурт: Рейди нічого не дадуть насправді. От ми говоримо про громадянську позицію однієї людини: зайти в салон і зафіксувати порушення, викласти це на Facebook. Давайте скерувати на адресу, на сайт Міністерства внутрішніх справ. Якщо не маєте де направити – скеруйте на мою адресу, скеруйте на адресу Винниківської міської ради.

Все, що мені потрібно – адреса салону, дата і година, коли це знимкувалося і відповідно, можливо, коротеньке одне-два речення опису. Мені не потрібно від кого – я готовий це публікувати.

Я сподіваюся, наші глядачі це почують і скористаються цією порадою.

Володимир Квурт: У Facebook багато різних акцій відбувається. Чому це не може бути всеукраїнська акція, якщо дійсно громада проти?

Просто я бачу, люди пишуть і показують це, але це не доходить до того рівня, що поліція туди йде і закриває. Поліція періодично звітується: «Ми закрили якісь нелегальні гральні бізнеси». Як відрізняють нелегальні від оцих легальних, які поруч управління поліції?

Володимир Квурт: Дуже просто – ви ж подивіться, насправді по документах оцей гральний автомат, який просто імітує «однорукого бандита», ніщо інше, як комп’ютер, в якому є програма. І по документах ви купуєте час побавитися на цій програмі. Тут гейби нічого незаконного. Формально вони нічим не відрізняється від того, що ваша дитина або друзі в інтернеті просто побавилися на якійсь грі. Інша справа, чомусь всі не хочуть звернути увагу, що це йде на гроші. Це не тільки платиться за час, а платиться за кожну спробу, за що нараховуються призові, за що виплачуються призові – і так само забираються ці гроші.

Ну, я так зрозумів, бо жахливий випадок був згаданий в сюжеті, коли земельну ділянку АТОвець програв.

Володимир Квурт: Так, так, за АТОшну земельну ділянку.

Це в вас у Винниках місцевий?

Володимир Квурт: Розмова йде про те, що наш винниківчанин. І нам прикро за це, нам соромно за це. Але це сталося, і ми не хочемо закривати на це очі. Подивіться, яку пропонують вони оренду. Вони вже давно випереджають і аптеки, й інший бізнес. Ну невже хтось має ще сумніви, що там все відбувається законно? Що дійсно можна заробляти, передаючи в оренду комп’ютери? Коли ґаджет існує в кожної людини фактично сьогодні молодої, хтось буде платити лише за право побавитися в якусь гру?

Я зрозумів, дякую. Наш час, на жаль, вичерпався. Нагадаю, що сьогодні в студії ZAXID.NET LIVE був міський голова Винників Володимир Квурт і Юрій Солиган – учасник АТО, один з ініціаторів цієї акції з закриття грального бізнесу у Винниках. Мене звати Олег Онисько, побачимося через тиждень. Дякую вам, панове.

zaxid.net