Таки припікає: як влада намагається задавити корисну ініціативу, спрямовану на виведення лотерейного ринку із тіні

Підконтрольна члену БПП Рахункова палата у квітні 2019 року вирішила “наїхати” на Антимонопольний комітет – єдиний державний орган, котрий знайшов у собі мужність виступити проти грального бізнесу, а також дослідити і надати рекомендації щодо впорядкування лотерейної діяльності в Україні.

Про це йдеться у матеріалі видання “Наші Гроші”.

Нагадаємо, згідно закону “Про державні лотереї в Україні”, Міністерство фінансів ще у 2014 році мало розробити а Кабмін затвердити Ліцензійні умови для лотерейного ринку. Однак у порушення законодавства Мінфін розробив проект документу лише у 2017 році. При цьому документ вийшов настільки нездалий, що проти нього одностайно виступили експерти, учасники ринку, а також низка органів влади, у тому числі ДРС та АМКУ, які відмовились його погоджувати.

Аби вивчити недоліки мінфінівського проекту ліцензійних умов, надати рекомендації щодо покращення документу, а також дослідити інші можливі шляхи врегулювання цієї сфери, в АМКУ провели масштабне дослідження лотерейного ринку. Ця праця дістала найвищу оцінку у експертному середовищі, пов’язаному із лотерейною діяльністю.

І от тепер Рахункова палата намагається знайти зачіпки, аби представити проведене АМКУ дослідження у негативному ключі.

Так, аудитори з’ясовують “чому це дослідження не було включено в річний план досліджень АМКУ”. У той же час відповідь тут очевидна: сам проект ліцензійних умов (тобто, основний об’єкт дослідження) з’явився лише у травні 2017 року, тому ніяк не міг потрапити у план, який розроблявся та затверджувався за кілька місяців до цього.

Також у представників Рахункової виникло питання чому працівники АМКУ “не порахували точний обсяг ринку”. Більш недолугого питання важко уявити, адже , цього не зможе порахувати ніхто з очевидних причин – влада довела ситуацію до того, що левова частка ринку перебуває в тіні.

Зауважимо, що це далеко не єдина спроба підконтрольних владі структур натиснути на АМКУ за послідовну позицію щодо необхідності заборони грального бізнесу під виглядом лотерей. Раніше преса писала про неприкрите переслідування однієї з уповноважених АМКУ за її позицію по цьому питанню. Наразі, Мінфін так і не вніс коректив до свого проекту ліцензійних умов, і вони досі у порушення закону не прийняті. З цієї причини лотерейний ринок досі перебуває у підвішеному стані. А Рахункова палата, замість того, а аби перевірити діяльність очевидних порушників, ставить палки у колеса органу, який намагається зрушити це питання з мертвої точки. Нагадаємо, рахункову палату з 2018 року очолює Валерій Пацкан, який до призначення був народним депутатом від БПП.