Бій з “тінню”: в Казахстані держава наштовхнулась на спротив букмекерів, коли захотіла зробити ринок прозорим

Схоже, що Україна – далеко не єдина країна, у котрій існують проблеми з державним регулюванням у секторі гри на гроші. Наразі влада іншої пострадянської держави – Казахстану – також занепокоєна тим, що значна частина оборотів у цій сфері перебуває в тіні.

І хоча ситуація в Україні суттєво відрізняється від казахської – у нас дозволена лише лотерея, на відміні від Казахстану де можуть діяти букмекери – та загальний принцип, що держава повинна жорстко регулювати прийняття ставок та рух коштів операторів, однаковий.

Українські експерти в лотерейній сфері давно говорять про те, що відслідковувати фінансові обороти операторів можна було б із введенням централізованої системи, до якої повинні бути під’єднані усі без винятку лотерейні термінали і автомати в Україні. Однак поки що ця ідея наштовхується на спротив з боку деяких гравців рику і, що досить незрозуміло, на спротив з боку регулятора – Міністерства фінансів.

Наразі на казахському сайті “Новини Казахстану” з’явилася аналітична стаття “Чому держава бере під контроль облік ставок букмекерів”, автори якої вивчають аналогічне питання – створення єдиної системи, котра б дозволила вивести із тіні кошти місцевих операторів.

“На думку експертів, ринок букмекерських контор в країні недостатньо прозорий – і більш оптимального виходу, ніж фіксація ставок в єдиному доступному для контролюючих органів електронному реєстрі, в даний час просто не існує. Пропозиція Міністерства культури і спорту РК по внесенню в чинне законодавство, що регулює діяльність ігрових закладів і букмекерських контор, норми про створення в Казахстані Єдиного центру обліку ставок, в якому будуть фіксуватися як електронні, так і готівкові платежі, стала однією з найбільш обговорюваних на даний момент новел в галузі”, – пишуть автори матеріалу.

Виконавчий секретар Мінкультури і спорту Казахстану Куатжан Уалієв, вважає, що введення такої системи дуже на часі. Адже зараз ніхто з експертів і навіть учасників ринку не може точно сказати, який обсяг займає “тінь”. Відомо, що в минулому році казахстанські букмекери заплатили податки в обсязі 14,4 млрд тенге, при цьому експерти оцінюють реальний оборот букмекерських контор Казахстану в $ 1,5 млрд або в 600 млрд тенге – відповідно, і податкові надходження від галузі повинні бути вище в кілька разів.

“Однією з істотних проблем держрегулювання галузі є відсутність точних відомостей про обороти букмекерських контор, у тому числі в онлайн-просторі. У зв’язку з цим пропонується створення центру обліку ставок: всі платежі, що надходять в букмекерську контору готівкою або через електронну платіжну систему, повинні враховуватися в ньому”, – вважає Уалієв.

Окрім того, подібний моніторинг дозволить простіше виявляти діяльність нелегальних закладів.

“Під час проведення чемпіонату світу з футболу-2018 в Алмати було виявлено 17 букмекерських контор, які не зареєстровані в податкових органах, яким довелося встати на податковий облік і заплатити штраф на загальну суму понад 2,1 млн тенге. Так ось, працюй на той момент Єдиний центр обліку ставок, ці 17 підпільних букмекерських контор просто не змогли б здійснювати свою діяльність, оскільки онлайн-ставки в обов’язковому порядку проходили б через нього, а юросіб, які не перебувають на податковому обліку, в його системі не може бути за визначенням”, – пишуть автори статті.

Також, є ще один, соціальний аспект діяльності подібних центрів: він дозволяє обмежити доступ до гри осіб, які страждають на ігроманію, за заявою самого гравця або його родичів.

“У Білорусії з 2013 року діяв механізм самообмеження громадян, які страждають на ігроманію, коли за їх заявою або за заявою їх родичів їх не пускали в гральні заклади, а також не приймали від них ставки в букмекерських конторах”, – підкреслюється в матеріалі.

Наразі, ініціатива створення Єдиного центру обліку ставок, зазначають журналісти, наштовхнулася на спротив з боку учасників ринку в Казахстані, які не надто прагнуть демонструвати прозорість своїх обертів.

“Пропозиція запровадити в Казахстані єдиний для всіх букмекерських контор центр обліку ставок сприймається в штики представниками ринку – вони вбачають в цій структурі спроби держави породити монополію, яка буде збирати з ринку частину доходів”, – пишуть журналісти.

“Лото Легалайз” буде слідкувати, чи вдасться казахській владі перебороти  спротив місцевих тіньовиків. Адже подібний досвід, тільки у лотерейній сфері,  могла б взяти на озброєння і влада в Україні. Про розвиток подій ми інформуватимемо наших читачів.