Швидка десоціалізація та криміналізація: до чого призводить залежність від азартної гри

Розвиток сучасних технологій та доступність для населення участі в азартних іграх, привів нашу країну не тільки до зміни умов життя, але і появи нових психологічних залежностей.

У короткому матеріалі видання УкрЗахідІнформ наводить основні симптоми ігрової залежності та наслідки, до яких вона призводить.

Актуальність проблеми патологічної залежності від ігор розглядається у зв’язку з трьома основними причинами:

 1. Виникнення соціальних і фінансових проблем у патологічних гравців: 23 % гравців мають фінансові проблеми, 35% розведені, у 80 % порушені міжособистісні відносини в шлюбі.
 2. Протиправними діями — до 60 % серед залежних від азартних ігор скоюють правопорушення.
 3. Високим суїцидальним ризиком — від 13 до 40 % патологічних гравців роблять спроби самогубства, у 32-70 % відзначаються суїцидальні думки.

Опитування, проведене в минулому році в ряді країн Європи, показує, що 33 % підлітків у віці від 12 до 17 років грають в безкоштовні азартні онлайн ігри (наприклад, в SurfCasino). Такі ігри зручні та легкодоступні, а так само до них можна отримати доступ з дому, часто без батьківського контролю. Їх новизна, високий рівень стимуляції та низький рівень фізичного навантаження так само є закликом для молодих людей, багато з яких технічно розвинені.

За кордоном на проблему ігрової залежності звернули увагу близько 30 років тому. Ігрова залежність в США включена Американською асоціацією психіатрів в список психічних захворювань, до якої схильні 2-3 % дорослого населення. Чотири з п’яти випадків ігрової залежності припадає на чоловіків (в основному у віці 20-30 років), і понад 90 % починають грати з підліткового віку.

Деякими спеціалістами ігроманія розглядається як поведінкова залежність. Вони вважають, що розлад характеризується:

 • швидкою десоціалізацією цих людей, що веде значний прямий й непрямий економічний збиток для кожного з них, їх сімей та суспільства в цілому;
 • ураженням молодих людей;
 • високою суспільною небезпекою цього розладу — криміналізацією та віктимізацією хворих;
 • наявністю великої кількості коморбідних розладів;
 • відсутністю єдиного розуміння клінічної динаміки, природи психопатології, профілактики цього розладу та підходів до терапії.

Ознаки ігрової залежності:

 1. давно захоплений грою на шкоду роботі, фінансового стану та сімейних відносин;
 2. хоче припинити гру, але не може зупинитися;
 3. заборгував грошей рідним, знайомим;
 4. він каже до них неправду про те, де провів час і на що витрачав гроші;
 5. в разі виграшу не може зупинитися й піти в плюсі, а продовжує гру з метою виграти ще більше, і в результаті йде в мінус.

Механізм формування ігрової залежності заснований на частково неусвідомлюваних прагненнях, потребах: ухиляння від реальності та прийняття ролі.