Корупція і безконтрольність: що світить після прийняття закону про “ігорку”

Запропонований урядом Верховній Раді законопроект про гральний бізнес абсолютно не вирішує проблему контролю на цьому ринку.

Про це пише у своєму аналізі законопроекту для РБК-Україна журналіст Надія Скляренко.

“Серйозною вадою урядового законопроекту є те, що він абсолютно не пропонує якісного рішення з контролю над діяльністю тисяч гральних закладів. Контроль пропонується здійснювати завдяки Єдиній системі онлайн-моніторингу та касових апаратів. У той же час, Єдину систему онлайн-моніторингу тільки пропонується розробити. Розробка такої технології займе не один рік, а коштуватиме мільйони гривень з державного бюджету. Організаторам азартних ігор дадуть ще 6 місяців, для того щоб вивчити і пристосуватися до даної системи, щоб вони знайшли спосіб приховати операції, які вони не хочуть “світити”, – вважає Скляренко.

При цьому, на її думку, запропоноване введення касових апаратів також не забезпечать надійного контролю.

“Автори, схоже, не вчаться ні на досвіді азартних ігор в Україні, ні на іноземному досвіді. До заборони азартних ігор також діяли касові апарати як у букмекерських конторах, так і залах ігрових автоматів. До них організатори дуже швидко привчилися і реєстрували тільки ті суми, які потрібно показати для покриття своїх витрат. Відповідно, жодних податкових надходжень від таких касових апаратів забезпечуватися не буде”, – наголошує журналіст.

Дуже сумнівною вважає вона й норму про заявочний принцип продовження діяльності гральних закладів.

“Варто звернути увагу на перехідні положення законопроекту, за яким всі діючі заклади можуть продовжувати свою діяльність за заявочним принципом. Зазначене ніяк не узгоджується з заявами про необхідність розчистити вулиці від нелегальних закладів. Виходить, що для продовження діяльності необхідно лише надати інформацію Комісії при КМУ про гральні заклади, вид діяльності та кількість ігрового обладнання (лотерейні термінали, беттінг-машини, ставкомати, онлайн-системи азартних ігор в мережі інтернет тощо) – протягом 3-х місяців. Така інформація оприлюднюється на сайті Комісії, сплачуються щомісячні платежі, відповідно до порядку, затвердженому КМУ в розмірі. Не викликає сумнівів, що така концепція не ефективна і призведе до правового вакууму і безкарності протягом року. Більш того, створить корупційні ризики”, – пише Скляренко.

У результаті на на виході ми отримаємо ситуацію, коли всі законні установи, а також незаконні букмекерські пункти, установи ігрових автоматів, незаконні інтернет-сайти букмекерських контор і казино, використовуючи різні схеми, отримають можливість безконтрольно проводити свою діяльність. По суті, власник закладу зможе легалізувати будь-яке ігрове обладнання.

“Наприклад, багато незаконних закладів гральних автоматів раніше були розповсюджувачами лотерей, а потім перейшли працювати в незаконний формат. Вони зможуть показати старі договори і стверджувати, що мають право працювати. Це може призвести до численних суперечок, які при сьогоднішньому стані судової системи будуть не на користь держави. У результаті, кількість закладів ігрових автоматів значно зросте і буде працювати відкрито”, – зазначає Скляренко.