Люди за бортом: як сьогоднішні “легалізатори” ігорки повністю ігнорують думку більшості українців

Легалізація грального бізнесу повинна здійснюватись передовсім в інтересах простих українців. Адже, згідно з даними опитувань, переважна більшість громадян країни виступає проти легалізації ігорки.

Про це пише у своїй колонці для “Наших грошей” екс-уповноважена АМКУ Агія Загребельска.

Так, вона нагадує, що згідно опитування групи “Рейтинг” 58% респондентів виступають проти легалізації грального бізнесу та ще 70% негативно ставляться до азартних ігор. При цьому на заході країни та серед жінок відсоток ще вищий – 90% опитаних жінок ставляться негативно до азартних ігор, та 66% – проти легалізації.

Водночас, за словами Загребельської, сьогодні їхня думка повністю ігнорується.

“За “столом перемовин” (щодо законопроекту про гральний бізнес, – ЛЛ) опинились ті, хто заробляють гроші на азарті. А друга сторона процесу – більша частина українців, не представлена. І автори проекту не бачать проблеми в тому, що питання моделі компромісу з цією стороною вирішується без неї. Досі ніхто не чув від представників профільних державних інституцій, яка пропонується модель легалізації та які права й інтереси 58% та 70% українців будуть захищені та враховані”, – наголошує колишня уповноважений АМКУ.

При цьому, підкреслює Загребельска, ніхто так і не почув чіткої відповіді від розробників законопроекту на низку край важливих запитань, серед яких: як буде реалізовано захист громадян від лудоманії? Хто убезпечить дітей від всюдисущої реклами ігорки? Як уникнути корупційних ризиків, коли силовий блок годується на гральних нелегалах? Куди підуть гроші від ігорки, і як це буде контролюватися? Та інших.

“Якщо цю помилку оперативно не виправити, далі події можуть розгортатись двома шляхами, кожен з яких стане провальним для процесу легалізації. Перший. Процес легалізації заблокується ще на роки через неготовність суспільства. Другий. Розроблений в такій процедурі законопроект буде зареєстрований в парламенті. Законотворці увімкнуть звичний турборежим, ігноруючи зауваження від експертів або цільових груп, якими б слушними вони не були. Буде проведена неякісна легалізація, яка в підсумку закінчиться новою забороною азартного бізнесу”, – пише Загребельська.

Відтак, на її думку, влада повинна:

Усвідомити, що легалізація здійснюється саме в інтересах більшості простих українців, які повинні бути вигодонабувачами цього процесу;

Опублікувати законопроект або детальну концепцію легалізації;

Створити ефективний канал комунікації, за допомогою якого українці зможуть надавати свої пропозиції та зауваження;

Поставити стільці за столом перемовин для фахових, незалежних та рівновіддалених від операторів ринку та чиновників лобістів законних інтересів українців, як другої сторони цього компромісу.