Близький кінець азартного раю, або чому Україна – не Мальта і не повинна бути нею

Після появи на одному із засідань парламентського комітету, де обговорювалися питання грального бізнесу, представників ігрової індустрії Мальти – експерти заговорили про спроби реалізувати в Україні так званий “мальтійський сценарій“. Він передбачає максимальну доступність у нашій країні різного роду азартних ігор, так, як це відбувається у Мальті, з усіма відповідними негативами – лудоманією, ухиленням від податків та ін.

Однак ситуація з гральним бізнесом у самій Мальті сьогодні викликає чимало питань, передовсім – у регулюючих органів Євросоюзу. Там звинувачують владу цієї країни у фактичному посібництві відмиванню грошей і ухиленню від податків через гральний бізнес. І готують законодавчі зміни, яки суттєво вдарять по цій індустрії.

Пропонуємо увазі читачів “Лото Легалайз” переклад статті видання Politico щодо цієї теми – “Odds stack up against Malta’s online gambling bet“.

Ставки повертаються проти онлайн -геймблінгу на Мальті

Низькі податки завжди були запорукою економічного успіху Мальти. Це може незабаром закінчитися

Більш десяти років низькі ставки корпоративного податку робили крихітний середземноморський острів Мальта кращим місцем в Європі для створення сайтів онлайн-покеру, спортивних ставок і гральних автоматів.

Але незабаром все може змінитися.

У той час, як Брюссель подвоює зусилля по регулюванню гральної індустрії і забезпечення нового податкового режиму для цифрових компаній, Мальта бореться за збереження свого найбільшого активу.

Зростання скептицизму в гральному секторі, який урядові чиновники називають також сектором онлайн-ігор, в останні роки мало чим завадив операторам. Але нова ініціатива цифрового оподаткування в рамках ЄС, очолювана Францією і Німеччиною, в даний час загрожує обкласти податком всі цифрові компанії на їх оборот або прибуток.

Податкові зміни можуть бути націлені на великих американських гігантів, таких як Apple, Facebook і Google, але будь-які нові заходи можуть неминуче вплинути і на інші цифрові компанії, в тому числі й ті, які займаються азартними онлайн-іграми і процвітають на Мальті.

Масштаби змін правил все ще не зрозумілі – очікується, що Європейська комісія випустить свої пропозиції тільки навесні, а Франція, схоже, послабила свій ентузіазм . Але політичний поштовх до оподаткування цифрових компаній може стати поганою новиною для острова, який став все більше залежати від успіху ігрового сектора.

Варто відзначити, що азартні ігри в Інтернеті становлять майже восьму частину економіки крихітної Мальти, і є одним з найбільших секторів поряд з фінансами і туризмом. Адже на Мальті, населення якої становить більше 430 000 чоловік, надто мало природних ресурсів.

“Можливі реформи міжнародного корпоративного оподаткування можуть несприятливо вплинути на фінансове становище Мальти через високу часткУ доходів від корпоративного податку в загальних доходах”, – йдеться в нещодавній оцінці Міжнародного валютного фонду.

Поряд з такими країнами, як Люксембург та Ірландія, мальтійський уряд з усіх сил намагається перешкодити франко-німецькій ініціативі і спрямувати проведення глобальних податкових реформ до Організації економічного співробітництва і розвитку, яка хоче встановити глобальні, а не тільки Європейські, податкові стандарти для цифрових гігантів.

Оскільки рішення ЄС про податкові реформи вимагають повної і одностайної згоди всіх країн-членів, Мальта має можливість затримувати потенційні реформи на місяці. Але чи врятує це країну від більш широкого нагляду з боку ЄС і зростання критики стосовно її сектора цифрових азартних ігор – далеко не зрозуміло.

“На Мальті існує загальна проблема з відмиванням грошей і ухиленням від сплати податків”, – говорить Маркус Фербер, член Європарламенту від Європейської народної партії Німеччини і віце-голова комітету Європейського парламенту з економічних і валютним питань. “Для мене абсолютно зрозуміло, що мальтійський уряд має значно активізувати свою гру”, – зазначив він.

Комісія може почати процедури виявлення порушень, якщо Мальта не дотримуватиметься правил ЄС. Вони можуть стосуватися питань відмивання грошей, податкових пільг і правил на Мальті, особливо якщо вони ставлять вище одну компанію або тип компанії.

Комісія підготувала недавній аналіз дотримання Мальтою правил боротьби з відмиванням грошей і визначила потенційні сфери, які вимагають покращення. Недавнє вбивство журналістки Дафни Каруана Галичини , яка займалася розслідуванням корупції і відмиванням грошей, також призвело до закликів уважніше придивитися до ситуації на Мальті.

“Мальта має показати Європі і всьому світу, що її правила і норми здорові і надійні”, – заявив перший віце-президент Європейської комісії Франс Тіммерманс на початку цього місяця.

І з огляду на триваючі розслідування Європейським парламентом причетності мальтійських політиків до скандалів Panama Papers та жорсткого контролю в секторах, таких як азартні ігри в Інтернеті, європейські органи влади, як очікується, скоро не відмовляться (від спостережень за ситуацією на Мальті, – ЛЛ).

До прикладу, Віра Юрова, європейський комісар з питань правосуддя, просто сказала: “Я зосереджуся на Мальті”.

Під пильною увагою

За останні десять років гральна індустрія Мальти була ключовим фактором економічного зростання.

Коли країна приєдналася до блоку в 2004 році, її економіка фінансувалася в основному за рахунок туризму, і практично не мала технічної індустрії, про яку можна було б говорити. Азартні ігри онлайн були тоді все ще відносно новою концепцією в Європі.

Маленька країна побачила можливість заробити на цій ніші, і стала однією з перших, хто виробив чіткі правила для сектора, та заохочував його зростання. Членство в ЄС допомогло Мальті, надавши їй доступ до мільйонів додаткових споживачів, так само як і податкові пільги, які вона використала, щоб спокусити компанії відкрити цей бізнес на острові.

Азартні компанії з Швеції та Франції, які хотіли уникнути жорстких податкових режимів в своїх країнах, кинулися на Мальту. Зараз багато міжнародних операторів азартних ігор, що базуються на Мальті, фактично платять близько 5 відсотків корпоративного податку .

“Тут це дуже недорого”, – говорить Валері Больє, французький власник OulalaGames, яка працює на Мальті. “Коли ми складали бізнес-план і розраховували час точки беззбитковості тут, на Мальті, ми подумали : І де б була наша точка беззбитковості у Франції?. Вона була б набагато пізніше”.

Індустрія процвітала без особливої уваги до 2010-х років, поки захисники прозорості і регулюючі органи не почали висловлювати стурбованість з приводу сектора азартних онлайн-ігор, який, на їх думку, був особливо схильний до відмивання грошей у порівнянні з з іншими секторами. Португалія була ретельно вивчена на предмет ставок на спорт, Чехія щодо питання неліцензованих операторів, а Гібралтар щодо слабкості податкових структур.

“З огляду на рівень анонімності і відсутність безпосереднього взаємодії, які забезпечує онлайн-світ, правоохоронним органам і іншим особам важко зрозуміти, звідки надходять гроші і куди вони йдуть”, – розповідає Лор Брильо, співробітник з питань політики в Transparency International.

В останні роки італійська влада виявила мафію, яка відмивала гроші через Мальту на основі гральних онлайн-компаній. Раніше в цьому році інформатор з Управління по азартним іграм Мальти (MGA, національний регулятор азартних ігор в Інтернеті), заявив, що агентство погано контролює сектор.

Мальтійське уряд в свою чергу завжди заявляв , наскільки добре він регулює цю галузь “високого ризику”. Тому ці звинувачення серйозно підірвали незалежність органу, ставлячи під сумнів його контролюючу функцію. Місцеві ЗМІ припускають, що деякі найбільші азартні оператори країни, такі як шведська фірма Betsson, готуються до виходу з ринку.

Шум привернув увагу критиків в Брюсселі, для яких Мальта стала об’єктом пильної уваги.

Не здаватися

Мальта не збирається відмовлятися від своїх прибутків з азартних ігор без бою. Урядовий секретар уряду з цифрових питань Сільвіо Шембрі, призначений в цьому році після загальнонаціональних виборів, повинен очолити цей напрямок. Крім того, він є  колишнім головою Responsible Gaming Foundation, групи, яка виступає за безпечну азартну гру і заснована при підтримці грального управління Мальти. Шембрі вважається людиною, близькою до індустрії, яка може використовувати свій вплив і в подальшому. Очікується також, що він переконає представників ЄС в тому, що індустрія онлайн-ігор на Мальті повністю чиста, прозора і повністю відповідає правилам.

Уряд наполягає на тому, що він повною мірою впроваджує загальноєвропейські правила по боротьбі з відмиванням грошей, незважаючи на отриманий від Європейської комісії цього літа ляпас за нездатність своєчасно застосувати останні оновлення.

Мальтійські чиновники також відкидають звинувачення в “податкових притулках” і і ігноруванні закликів ЄС реформувати податкову систему, включаючи цифрову податкову схему, що б змусило компанії платити більше.

“Ми ввели таку кількість законів про ухилення від сплати податків… громадськість і засоби масової інформації не знають про них … тому ми все ще змальовуємо минуле”, заявив раніше в цьому році міністр фінансів Мальти Едвард Шиклуна. Він також рішуче відкинув звинувачення в тому, що Мальта намагається уповільнити або припинити обговорення більш широких податкових реформ в ЄС.

Мальтійські офіційні особи наполягають на тому, що оновлення міжнародних правил ОЕСР буде більш ефективним, оскільки це встановить глобальний стандарт, якому легше слідувати і застосовувати. Але інсайдери галузі припускають, що уряд просто намагається зберегти наявну систему. І Мальті це , здається, вдається, у всякому разі частково. Новий проект документа Ради Європи, отриманий Politico, демонструє широку нерішучість щодо того, чи повинен ЄС чекати міжнародних керівних принципів або прагнути до своїх власних.

Ігрові компанії не скаржаться. Представник Betsson заявив, що компанія продовжить розвивати свій бізнес в країні, спростовуючи розмови про те, що шведський оператор онлайн-гемблінгу має намір звільнити майже тисячу своїх співробітників на Мальті.

Наразі Мальта працює над залученням більшої кількості технологічних інтересів, таких як оператори відеоігор, грошові кошти венчурного капіталу та стартові інвестиції. Деякі вбачають у цьому спробу диверсифікувати економіку.

“Точно так само, як Мальта зарекомендувала себе як авторитетний лідер в ігровому секторі, не повинно бути ніяких розумних сумнівів в тому, що Мальта має всі можливості для того, щоб робити те ж саме в відеоіграх, кіберспорті і фентезі-спорті та серед інших секторів” , – сказав мальтійський цифровий секретар Schembri.

Втім, це не означає трансформацію грального сектору, який продовжує качати гроші в економіку. “Сектор інформаційних технологій на Мальті також зростає швидкими темпами”, – сказала Карм Качіа з фонду eSkills Malta Foundation, коаліції представників уряду, промисловості та освіти, метою якої є підвищення кваліфікації в області цифрових технологій, “але не так швидко, як гральний сектор”.