Крива легалізація: Загребельска розповіла, що не так із процесом прийняття закону про “ігорку”

Колишня уповноважена Антимонопольного комітету Агія Зегребельска вважає, що теперішня влада робить суттєву стратегічну помилку, приховуючи текст законопроекту про гральний бізнес і виключаючи із процесу його розробки представників більшої частини суспільства, яка виступає проти “ігорки”.

Про це вона заявила в рамках прямого ефіру на сайті “Інформатор”, де обговорювалося питання: “Чи вирішить закон про гральний бізнес всі проблеми цієї сфери”.

“Вже на початку була зроблена стратегічна помилка, яку ще можна виправити. Вона полягає в тому, що сьогодні обговорюються проекти законів, офіційного тексту яких ще ніхто не бачив. Практика показує, що спочатку потрібно, щоб суб’єкт законодавчої ініціативи опублікував текст для обговорення, або хоча б ключові позиції і моделі легалізації”, – зазначила Загребельска.

Вона також підкреслила, що, оскільки більша частина суспільства виступає проти легалізації гральних ігор, само ця частина має стати головним бенефіціаром майбутнього закону.

“Для чого взагалі в суспільстві легалізовують адиктивні товари, яким  є і гральний бізнес? Для того, щоб контроль за ними здійснювався державою, а не кримінальними елементами. Тому легалізація – це завжди компроміс між тією частиною суспільства, яка, якщо ми говоримо про азартні ігри – грає, і тією, яка не грає. І її мета – встановлення державою контролю за обігом цього адиктивного товару і забезпечення його безпечного споживання. Щоб та частина, яка грає, мала змогу грати легально і безпечно, щоб лудомани не допускалися до гри, а друга частина – отримувала певну сатисфакцію у вигляді податків, або коштів на хороші цілі. Тому дуже важливо, щоб на етапі легалізації якомога більша частина суспільства була долучена до цього процесу. Щоб люди розуміли, що відбувається і яку користь неграючі громадяни – а це більша частина країни – отримає від легалізації. Як держава буде піклуватися про них і убезпечить родини від того, щоб останні кошти програвалися в закладах”, – наголошує Загребельска.

Водночас, зазначає колишня уповноважена АМК, сьогодні відбувається зворотній процес, коли суспільство абсолютно виключена з процесу розробки положень закону, а пишуть його, фактично, представники тіньового бізнесу і чиновники-непрофесіонали.

“Я так розумію, що зараз до цього процесу (розробки тексту законопроекту, – ЛЛ) залучений бізнес, для якого це по суті прибуток, представники нелегального по азартного ринку, чиновники, які не розуміються на цьому процесі. Адже тривалий час в Україні цей ринок існував лише нелегально і в нас вже не залишилося чиновників, які знають, що це таке, і знають що з цим робити. І, зрозуміло, що якщо ми маємо таке коло людей, розраховувати, що він буде спрямований на захист інтересів суспільства, дуже важко”, – підкреслює Загребельска.

“У групі, які відпрацьовують цей законопроект, повинні бути фахові лобісти, які захищають інтереси саме громадян. Тому що легалізація відбувається не для того, щоб бізнес на цьому заробляв, і навіть не з метою того, щоб наповнювати бюджет, чи щоб поставити галочку про виконання вимог МВФ. Легалізація відбувається для захисту інтересів наших громадян”, – резюмує колишня уповноважена АМК.