Журналісти вирахували замовників, на догоду яким писався законопроект про гральний бізнес

За більшістю спірних і негативних моментів законопроекту про легалізацію грального бізнесу стоять цілком конкретні особи власників теперішнього тіньового ринку.

У хитросплетіннях ситуації розбиралася журналіст видання РБК-Україна Надія Скляренко в статті “Букмекерський переворот: хто лобіює законопроект про легалізацію азартних ігор”.

“Законопроект “Про державне регулювання діяльності у сфері організації і проведення азартних ігор”, який розробив уряд, переслідує протилежні цілі, а саме встановлює монополію українських і російських букмекерських контор”, – пише автор статті із посиланням на експерта Українського аналітичного центру Бориса Кушнірука.

Так, законопроект створює пріоритетні права місцевим та російським брендам (насамперед “Парі-Матч” і “Фаворит”, а також Марафонбет, 1xbet, “Ліга Ставок”) для легалізації своєї діяльності.

Автор статті нагадує, що Зеленський призначив відповідальними за підготовку та внесення до парламенту проектів законів про легалізацію грального бізнесу – прем’єр-міністра Олексія Гончарука, міністр фінансів Оксану Маркарову, спікера Верховної ради Дмитра Разумкова та голови фракції “Слуга народу” Давида Арахамію. Саме Арахамию в ЗМІ називали одним з лобістів законопроекту про регулювання азартних ігор в нинішньому вигляді.

При цьому, пише автор, ЗМІ з липня 2019 року Арахамія регулярно відвідує центральний офіс “Парі-Матч”, розташований на вул. Боженка, 14а. Крім того, у Арахамії є друг Андрій Астапов, власник юридичної компанії Eterna Law, який також працював з “Парі-матч” в якості юриста, а також мав пряме відношення до написання тексту урядового законопроекту. Ще одна фігура, до якої прислухається Арахамія – це Борис Баум, який може бути ключовою фігурою схеми лобізму цього законопроекту.

“Борис Баум – власник “грального” офшору First National Lotteri Ltd. Раніше був відомий як представник угруповання “Лужниковська” росіян Олександра Бабакова, Євгенія Гінера та інших авторитетних бізнесменів, які володіють в Україні поряд обленерго… Також Баум є співвласником фірми Brenrose Limited, яка володіє телеканалом RTVI. Цей телеканал Нацрада з питань телебачення і радіомовлення в останні роки ловив на трансляції в Україні концертів зірок російської естради… Неофіційно навколо Баума вже виник ореол головного “рішали”, який іменем Коломойського нібито відкриває будь-які двері в Офісі президента”.

Серед сірих кардиналів сьогоднішнього грального ринку, на догоду яким писався законопроект, автор статті також згадує власника букмекерської контори “Парі Матч” – Едуарда Швиндлермана. Правою рукою Швиндлермана є Ірина Сергієнко, яка очолює Асоціацію грального бізнесу, Всеукраїнську асоціацію розвитку букмекерства та Координаційну раду з соціально відповідальної легалізації казино. Цікаво, що після “Парі Матч” Сергієнко тривалий час працювала у “ПриватБанку”. Очевидно, що онлайн-гемблінг в нинішньому вигляді з’явився в тому числі завдяки збільшенню популярності в Україні інтернет-банкінгу, який суттєво спрощував прийом і виведення грошових коштів.

Також серед головних лобістів – Андрій Матюха, власник бренду “Фаворит”. Цю мережу, зазначаються журналісти, у 2016 році СБУ накрила на фінансуванні тероризму і визнала нелегальною.

“Думки з приводу того, чи варто легалізувати гральний бізнес в Україні після 10 років перерви, звучать різні. Але в першу чергу це було однією з передвиборних обіцянок Зеленського. У той же час, серед обіцянок про легалізацію жодного разу не звучала фраза: “Ми залучимо до розробки закону людей, що мали проблеми з українськими законодавством і монополізуємо ринок під букмекерські контори, які працюють в “ДНР”, “ЛНР”, Криму та Росії” – резюмує автор статті.