Збився приціл: надання ігорці пріоритету перед лотереями завдасть шкоди бюджету

Ситуація, коли “важкий” в плані адиктивності гральний бізнес отримає преференції перед набагато більш “легкими” лотереями зашкодить не лише виправленню ситуації з ростом ігроманії в Україні, але й негативно відіб’ється на наповненні державного бюджету.

Останню тезу обґрунтовують автори статті “Не хліба, а видовищ?” у інтернет-виданні ZN.ua, коментуючи положення законопроекту про легалізацію грального бізнесу.

“Лотерея не просто віддаляється від гравця, – її місце заповнюють казино і букмекери. Тобто не йдеться про турботу про звичайного українця і його захист від лудоманії. То, може, йдеться про держбюджет? Теж навряд. Адже податкові відрахування від лотерей значніші. По-перше, через ширшу податкову базу: в класичних лотереях призовий фонд – 50%, а в букмекерів – понад 90%. Це означає, що податок із валового грального доходу на лотереї буде в десятки разів більший, ніж із букмекерського (податок з інтернет-букмекерства ще менший)”, – пишуть автори матеріалу.

По-друге, зазначається у статті, істотні відрахування від лотерей можна переводити на фінансування соціальних проектів.

“Тільки 2018 р у Європі перераховано 23 млрд євро від податків із класичних лотерей саме на соціальні проекти. Це з річним оборотом усіх європейських лотерей 73 млрд євро (дані Європейської лотерейної асоціації, EL). А як примусити приватного букмекера вкладати в соціалку?”, – говориться у матеріалі.

“Якщо справді мета законопроекту – захист людини/гравця, доходи держбюджету й наповнення фонду освіти, медицини та спорту, а не інтереси тих або інших представників індустрії азарту і їхніх “інвесторів”, то його треба ґрунтовно допрацьовувати. І бажано – не в турборежимі. Адже виправити допущені помилки потім буде дуже складно й болісно. А оздоровити людей – ще складніше”, – резюмують автори статті.