“Нам би понеділки, взяти й відмінить”: як політологи гральний бізнес обговорювали

Три основні меседжі – зниження податкового тиску на гральний бізнес, відтермінування податку на GGR і можливу затримку до кількох років введення в дію системи онлайн моніторингу обговорювали учасники прес-конференції, що пройшла в Києві 25 лютого.

Все б нічого, але дивність цього заходу була в тому, жоден з 5 учасників не мав практичного відношення до грального бізнесу – це переважно були політологи, а також економісти широкого профілю.

Друга дивність – всі вони синхронно обстоювали тезу про необхідність відміни податку на валовий гральний дохід (GGR) до того часу, поки в державі не запрацює система онлайн-моніторингу гральних закладів. Причому те, що така система не працюватиме від 1,5 до 5 років (так зокрема, заявив один з експертів Микола Мельник із аналітичного центру “Левіафан”), експерти вважали цілком нормальним.

І якщо те, що політологи вирішили влаштувати дискусію на тему ігорки, ще можна зрозуміти – тема на часі, її обговорюють усі, кому не ліньки – то демонстративна одностайність щодо відміни GGR через відстрочку запуску моніторингу все ж наштовхує на печальну думку щодо рівня цього заходу. Чому?

Та тому, по-перше, що загалом у більшості країн якраз відрахування з GGR (або валового грального доходу) вважається найбільш ефективним способом оподаткування ігорки. А, по-друге, без ефективного контролю з боку держави (того самого моніторингу, про який йшла мова) запускати гральний бізнес взагалі нема сенсу. Жодного. Адже всі останні роки ми якраз і мали ситуацію, коли він існував, але неконтрольовано. Тобто, в результаті такої “легалізації” ми знову отримаємо ту саму “тінь”, лише узаконену. У всякому разу, так вважають справжні експерти із сфери грального бізнесу. А не, вибачте, політологи.