12 друзів Баума, або кого ж все-таки пригріла на грудях та штовхає на куратора ігорки теперішня українська влада

Добру справу – не зробиш брудними руками. Це прислів’я, яке, як відомо, спрацьовує завжди, послідовно ігнорується представниками кожної української влади, включаючи теперішню.

Ось, начебто, блага мета – прийняти закон про легалізацію грального бізнесу, аби захистити суспільство від лудоманії, підзаробити грошей для бюджету, та нарешті вирвати цей ринок з міцних лещат криміналу та корупції, де він перебував десятиріччями.

То навіщо, йдучи до цієї мети, залучати людей, котрі мають не просто сумнівне минуле, а минуле, наповнене масою кримінальних зв’язків, та ще й в державі, яка сьогодні є агресором по відношенню до нашої?

Мова, звичайно ж, про найбільш одіозну фігуру у процесі легалізації ігорки – бізнесмена з латвійським паспортом та явно російським “дахом” Бориса Баума. Саме його, як відомо, Офіс президента штовхає на головного покровителя українського грального бізнесу, тобто на посаду керівника Комісії з азарту, яка буде створена після прийняття відповідного закону.

Про Баума українськими ЗМІ написано вже чимало, зокрема і про його тісні зв’язки з так званим “Лужниківським” угрупуванням в РФ, яке можна назвати навіть не кримінальним, а кримінально-політичним. Але навряд чи більшості читачів відомо, що саме ховається за цим визначенням.

Дослідити це питання якомога ширше нещодавно вирішили журналісти “Скелет-Info”. Й інформації набралося стільки, що її не вдалося вмістити в межах однієї публікації. Тож, кому цікаво – може ознайомитися, ким насправді є майбутній куратор українського грального бізнесу в матеріалі під назвою “Баум Борис: слуги і менеджери “лужниківської братви” в Україні” за посиланнями нижче:

ЧАСТИНА 1

ЧАСТИНА 2

Ми ж у свою чергу наведемо кілька витягів з цієї публікації.

Журналісти виявили, що він (Баум, – ЛЛ) був одним з топ-менеджерів “VS Energy”, що володіє в Україні кількома обленерго, мережею готелів і часткою в металургійних заводах, а також був головою наглядової ради “Першого інвестиційного банку”. І що всі ці підприємства належать групі російських бізнесменів Бабакова, Гінера і Воєводіна, відомих як лідери “Лужниківського” угруповання. А Олександр Бабаков є ще й членом Ради Федерації РФ, в минулому – заступником голови Державної Думи. І ось тут вже стало ясно, що ця проблема виходить далеко за рамки питання про легалізацію казино…

В статті детально описується, як було сформоване “Лужниківське угрупування”, як воно здобуло статус у боротьбі з іншими кримінальними групами, і хто входив до його керівництва.

“Протягом 1993-97 р.р. “Липецьких” (попередників “Лужниківських”, – ЛЛ) неабияк пом’яли, але та частина угруповання, яка закріпилася в Москві, фактично сформувала нове організоване злочинне угрупування (ОЗУ), яке отримало назву від свого ринку “Лужники”. Кримінальним лідером угруповання став “авторитет” Михайло Воєводін (Міша Лужниківський), уродженець Рязані, який закінчив СГТУ імені Баумана. Його найближчими підручними стали москвич Максим Курочкін (Макс Скажений), який командував в ОЗУ бойовиками, і приїхали в Москву з України Олександр Бабаков (уродженець Кишинева, працював в Миколаєві) і Євген Гінер (харків’янин). Також до “Лужниківських” приєдналися брати Володимир і Костянтин Гладкови (з Луганська), а в 2001-му з ними зблизився харків’янин Павло Фукс, якого в Москву привіз кримінальний “авторитет” Сергій Батозський, старий приятель Гінера і Кернеса”, – говориться в статті.

З метою так званої “легалізації” криміналу та для відмивання кримінальних грошей “Лужниківськими” було створено низку підприємств, у тому числі закордонних. Одним із таких фірм вважається створена у Нідерландах VS Energy, котра зайшла в Україну в кінці 90-х на так звану “велику приватизацію”. Тоді якраз був час боротьби  за металургійні і хімічні комбінати, за НПЗ і ГЗК, і підприємства з розподілу електроенергії (обленерго) і газу (облгази).

У своїх українських схемах компанія використовувала “Перший інвестиційний банк”. В “нульових”, вже після Майдану, цей банк виявився під контролем “VS Energy International Ukraine” – створеної тоді української дочірньої фірми нідерландської “VS Energy International NV”, що належала “Лужниківським”. Першим керівником “VS Energy International Ukraine” став Олександр Притика – колишній керівник ДАК “Українські поліметали”… У грудні 2005 року Притика залишив “VS Energy”, а йому на зміну прийшов Михайло Спектор, який незабаром призначив своїм першим помічником раніше нікому невідомого “латвійського американця” Бориса Баума”. 

Яку пише видання, український бізнес “Лужниківських” з групи Бабакова, керований Михайлом Спектором і його помічником Борисом Баумом, успішно розвивався. У тому числі і шляхом рейдерських захоплень, як це сталося в кінці 2006 року з київським готелем “Русь”.

“У цьому рейдерському захопленні фігурували три офшорні (віргінські) фірми: BANITA LIMITED, HIMALITA LIMITED і MASLAV LIMITED. І ось як тільки “Лужниківські” захопили “Русь”, в січні 2007 року новим директором всіх трьох фірм відразу став Борис Баум! Він керував ними по лютий 2011-го, і за цей час через ці фірми було здійснено чимало тіньових схем. У тому числі і ось така: у 2009 році Нацбанк видав “Першому інвестиційному” кредит у розмірі 80 мільйонів гривень під заставу готелю “Русь” і поручительство ТОВ “ЛД-Перспектива”. При цьому дане ТОВ теж належало “Лужниківським”, а готель на момент видачі кредиту не міг виступати заставою, оскільки перебував під арештом як спірне майно. Проте, гроші були видані – і потім вони розчинилися в офшорах”, – зазначають журналісти.

У 2013 році “VS Energy International Ukraine” придбала у американців за 113 мільйонів доларів контрольні пакети “Житомиробленеого” і “Київобленерго”. Крім того, на той час “Лужниківські” придбали 45% “Чернівціобленерго”, довели до 47% свій пакет в “Одесаобленерго”, і придбали 15% пакетів у поки ще державних “Миколаївобленерго” і “Хмельницькобленерго”, готуючись до їх повної приватизації. Таким чином, “VS Energy”, що належить російській групі Бабакова-Гинера-Воєводіна і керована українцем Спектором і “латишем” Баумом, стала найбільшим власником українських обленерго.

У 2016 році в офісах “VS Energy” пройшли обшуки, пролунали голоси про необхідність націоналізації обленерго щоб вирвати їх з “лап Кремля”. Але “Лужниківським” вдалося “порішати” питання, задіявши зв’язки та розігравши карту “тиску на закордонний бізнес”.

Що ж стосується Баума, то відомо, що він з січня 2017 по січень 2018 працював директором “Brenrose Limited”, яка є бенефіціаром пропагандистського російського телеканалу RTVI  (колишнього “НТВ-Інтернешнл”) (до 2002 року), який транслює російськомовні програми в США, Європі та країнах СНД, і який, до речі, нещодавно заборонили в Україні.

“Але Бориса Баума ця проблема вже не стосується, адже тепер він працює у Верховній Раді над законом про гральний бізнес! І навряд чи після цього він тихо піде в ту тінь, в якій знаходився весь цей час. Ні, якщо вже “Лужниківські” проштовхнули Баума в оточення Зеленського, то однією лише розробкою законопроекту це не закінчиться”, – резюмують автори статті.